Proces w trybie wyborczym

W każdej kampanii wyborczej zarówno kandydaci jak i komitety wyborcze prowadzą intensywną agitację. Bywa, że owa agitacja jest nastawiona na postawienie w negatywnym świetle przeciwnika wyborczego.

 

NIEPRAWDZIWE INFORMACJE W KAMPANII WYBORCZEJ

Nie zawsze rozpowszechniane w toku kampanii wyborczej informacje są prawdziwe. Jeżeli kandydat lub komitet wyborczy jest ofiarą tego typu działań konkurencji przysługuje mu prawo wszczęcia w sądzie pewnej szczególnej, działającej jedynie w ramach kampanii wyborczej, procedury. Pozwala ona na uzyskanie orzeczenia w błyskawicznym trybie.

 

CZYM JEST PROCES W TRYBIE WYBORCZYM?

Ową procedurą jest tak zwany proces w trybie wyborczym. Tak zwany, bo owe postępowanie w rzeczywistości procesem nie jest i jest rozpoznawane w trybie nieprocesowym na wniosek do sądu o wydanie orzeczenia. Legitymacja procesowa czynna, czyli prawo do wytoczenia takiego postępowania przysługuje tylko i wyłącznie kandydatom i komitetom wyborczym.

 

CO MOŻNA UZYSKAĆ W PROCESIE W TRYBIE WYBORCZYM?

 

W toku postępowania kandydat lub komitet wyborczy ma prawo domagać się od autora nieprawdziwej agitacji wyborczej:

1)zakazu rozpowszechniania takich informacji;

2)przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje;

3)nakazania sprostowania takich informacji;

4)nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;

5)nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone;

6)nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

 

PRZEBIEG PROCESU W TRYBIE WYBORCZYM

 

 Taka sprawa jest rozpoznawana w sądach okręgowych w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Termin ten jest niezwykle szybki i stwarza ogromną trudność ewentualnej obrony przez osobę, komitet lub redakcje, przeciwko której takie postępowanie jest wytoczone. W praktyce uczestnik postępowania ma ledwie kilka godzin na zajęcie stanowiska i przedstawienie wniosków dowodowych. O terminie posiedzenia sądu strony są informowane najczęściej za pośrednictwem emaila lub telefonicznie. Co bardzo istotne, sprawa może być rozpoznana nawet w przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy lub uczestnika.

 

PRAWOMOCNE ORZECZENIE W 72 GODZINY

 

Od postanowienia sądu okręgowego przysługuje zażalenie, które można złożyć znowu w ciągu 24 godzin od jego wydania do sądu apelacyjnego, który ma również 24 godziny na rozpoznanie środka odwoławczego. Jak zatem widać cała procedura od zainicjowania postępowania do wydania prawomocnego orzeczenia powinna trwać nie więcej niż 72 godziny.

 

WYKONANIE ORZECZEŃ Z PROCESU W TRYBIE WYBORCZYM

 

Na wykonanie zobowiązań sądu osoba (lub komitet wyborczy), przeciwko której zapadło orzeczenie ma 48 godzin, oczywiście wszelkie publikacje musi zamieścić na swój koszt, co bywa znacznym wydatkiem. Jeżeli natomiast do zobowiązania się nie zastosuje, na wniosek zainteresowanego sąd zarządzi opublikowanie oświadczenia, sprostowania lub przeprosin w trybie egzekucyjnym, oczywiście znowu na koszt osoby, przeciwko której zapadło orzeczenie.

Warto pamiętać, że postępowanie w tym trybie będzie podlegało umorzeniu (nawet w II instancji) jeżeli sprawa miałaby zostać rozpoznana po terminie wyborów, nie warto zatem czekać z jego wszczęciem do ostatniej chwili.

Co istotne przeprowadzenie tej procedura nie wyklucza zainicjowania w przyszłości postępowań w trybie zwykłym. Jeżeli agitacja wyborcza ma znamiona hejtu warto rozważyć nadto podjęcie kroków prawnych, o których pisaliśmy tutaj: http://www.kancelariaprostko.pl/hejt-w-internecie.html

 

JAK SIĘ BRONIĆ W PROCESIE W TRYBIE WYBORCZYM?

 

Jak wspomniałem skuteczna obrona w takim postępowaniu, szczególnie z uwagi na ekspresowy jej charakter jest niezwykle trudna. Ponadto to na wygłaszającym twierdzenia ciąży ciężar wykazania, że są one prawdziwe. To nie jest postępowanie, w którym można sobie pozwolić na obszerne pisma procesowe i długotrwałe gromadzenie dowodów.

Najlepszą obroną jest profilaktyka. Jeżeli kandydat lub komitet wyborczy decyduje się na negatywną agitację wyborczą, wymierzoną w innego kandydata lub komitet powinien po pierwsze bardzo ostrożnie dobierać słowa. Po drugie zanim zostaną upublicznione twierdzenia uderzające w innego kandydata lub komitet wyborczy należy dysponować twardymi dowodami na ich prawdziwość, wtedy łatwo i szybko jesteśmy w stanie je przedstawić w sądzie.

 

REPREZENTACJA W PROCESIE W TRYBIE WYBORCZYM

 

Jeżeli kandydujesz w wyborach lub jesteś pełnomocnikiem komitetu wyborczego i potrzebujesz wsparcia dotyczącego „procesu w trybie wyborczym” serdecznie zapraszamy do współpracy. Nasza kancelaria ma bogate doświadczenie w tego typu postępowaniach.

Można się z nami skontaktować mailowo: biuro@kancelariaprostko.pl lub telefonicznie: 668 129 959

 
Zapraszam również do zapoznania się z artykułem dotyczącym baneru wyborczego zawieszonego bez zgody właściciela nieruchomości: http://www.kancelariaprostko.pl/material-wyborczy-zostal-powieszony-na-plocie-bez-twojej-zgody.html

 

Autor: r.pr. Maciej Prostko