Naruszenie nietykalności cielesnej

Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej jest jednym z najczęściej popełnianych czynów zabronionych. Wiele ofiar nie podejmuje jednak żadnych działań zmierzających do ochrony swoich praw. Wynika to często z nieświadomości, że dane zachowanie stanowi przestępstwo.

 

CZYM JEST NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ?

 

Zgodnie z art. 217 § 1 Kodeksu karnego:

Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy zauważyć, że karane jest samo naruszenie nietykalności, nie musi występować żaden inny skutek w postaci np. rozstroju zdrowia. Z przepisu w sposób oczywisty wynika, że karane jest uderzenie drugiego człowieka. Natomiast ustawodawca dodał do tego niezwykle szeroki i jednocześnie nieskonkretyzowany zakres działań stanowiących przestępstwo, kryjących się pod pojęciem „w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną.”

 

NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ - PRZYKŁADY

 

  • uderzenie
  • spoliczkowanie
  • kopnięcie
  • popchnięcie
  • szarpnięcie
  • szczypnięcie
  • oplucie
  • oblanie płynem
  • obrzucenie (np. piaskiem, kamieniem)
  • przytrzymywanie
  • niechciany pocałunek
  • niechciany dotyk
  • niechciane objęcie

 

Oczywiście jest to katalog otwarty. Jak widać cały szereg zdarzeń, które potocznie rozumiemy raczej jako pewne grubiaństwo w istocie stanowi przestępstwo.

 

WYZYWAJĄCE ZACHOWANIE A NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ

 

No dobrze, a co w sytuacji gdy to my dopuściliśmy się takiego zachowania, a wynikało ono z wyzywającej postawy „ofiary”? Taka sytuacja również jest przewidziana w prawie karnym, otóż zgodnie z § 2: Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. Zatem jeżeli zostaliśmy sprowokowani do takich nagannych działań sąd może nie wymierzyć nam kary. Warto zauważyć, że zależy to wyłącznie od oceny sądu i każdorazowo rozpatrywane jest indywidualnie, dlatego w każdym takim postępowaniu należy przyjąć odpowiednią linię obrony, najlepiej skonsultowaną z radcą prawnym zajmującym się sprawami karnymi.

 

 OSKARŻENIE PRYWATNE O NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ

 

Jest to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Zatem, to nie policja czy też prokuratura będzie podejmować postępowanie, a sami musimy wystąpić z prywatnym aktem oskarżenia prosto do sądu. Jeżeli np. nie znamy danych sprawcy, albo potrzebujemy zabezpieczyć inne dowody w sprawie, warto pamiętać o tym, że możemy zwrócić się o zabezpieczenie dowodów i ustalenie takich danych przez policje w trybie art. 488 Kodeksu postępowania karnego. Więcej przeczytasz o tym tutaj: http://www.kancelariaprostko.pl/sprawa-z-oskarzenia-prywatnego-co-to-znaczy.html

 

NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ W ZWIĄZKU Z INTERWENCJĄ

 

Ustawodawca przewidział pewną szczególną ochronę przed tym przestępstwem dla osób, które podejmują interwencję z zakresu ochrony bezpieczeństwa (nie należy tego mylić z funkcjonariuszami poblicznymi – to jeszcze odrębna kwestia). Każdy człowiek jeżeli podejmuje działania w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego np. próbuje powstrzymać pijaną osobę przed prowadzeniem pojazdu, objęty jest większą ochroną przed naruszeniem nietykalności cielesnej. Po pierwsze w takiej sytuacji kara dla sprawcy naruszenia nietykalności jest surowsza – nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Po drugie jest to już czyn ścigany z oskarżenia publicznego.

 

OBRONA I REPREZENTACJA W SPRAWIE O NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ

 

Niezależnie od tego czy jesteś sprawcą czy ofiarą naruszenia nietykalności cielesnej warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów w postępowaniu. Pozwoli to dobrać najlepszą strategię procesową do danej sprawy. Nasza kancelaria zajmuje się zarówno obroną jak i reprezentacją pokrzywdzonych w  sprawach o naruszenie nietykalności cielesnej. Reprezentujemy Klientów w całej Polsce. Jeżeli potrzebujesz wsparcia zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 668 129 959 lub email: biuro@kancelariaprostko.pl

 

 

Autor: r.pr. Maciej Prostko