ZMIANA PRAC SPOŁECZNYCH NA GRZYWNĘ
Jeżeli zostałeś skazany na karę ograniczenia wolności, sąd zapewne zobowiązał Cię do wykonywania w okresie jej obowiązywania nieodpłatnych prac społecznych. Wiele przestępstw jest z mocy samego przepisu penalizującego ten czyn zagrożone alternatywnie karą grzywny lub ograniczenia wolności,
a nawet jeśli z przepisu wprost to nie wynika można zastosować w wielu przypadkach art. 37a Kodeksu karnego, który daje możliwość orzeczenia tych kar zamiast kary pozbawienia wolności jeżeli tylko ta jest przewidziana w przepisie.
Co jednak jeżeli zostały orzeczone tzw. odróbki, a wolałbyś zamienić to na grzywnę?
Nie mam dobrych wieści, nie ma możliwości zamiany kary ograniczenia wolności, tzw. odróbek, na grzywnę. To są dwie różne kary, przy czym kara ograniczenia wolności jest uważana za surowszą.
Zmiana formy wykonywania ograniczenia wolności
Nie oznacza to jednak, że w przypadku obiektywnego braku możliwości wykonywania prac społecznych nie ma żadnych środków prawnych. Kara ograniczenia wolności może być bowiem wykonywana w dwojaki sposób. Pierwszym z nich są właśnie prace społeczne tzw. odróbki (ta jest najczęściej orzekana). Jednakże może być ona wykonywana również w formie potrącania wynagrodzenia za pracę w wysokości od 10 do 25 % wynagrodzenia. Oczywiście już w wyroku sąd określa formę wykonywania kary, więc jeżeli dostrzegasz, że możesz mieć problem z wykonywaniem prac społecznych warto o taką formę jej wykonywania wnosić już w toku procesu karnego.
Jednak jeśli Sąd orzekł, że kara ograniczenia wolności ma być wykonywana w formie prac społecznych, w oparciu o art. 67a Kodeksu karnego wykonawczego istnieje możliwość zmiany formy wykonywania tej kary na potrącanie wynagrodzenia. Z założenia tego przepisu będzie to 10% wynagrodzenia za pracę za 20 godzin prac społecznych w stosunku miesięcznym (proporcjonalnie większy procent przy większym wymiarze prac).
Kiedy mogę zmienić formę wykonywania kary ograniczenia wolności?
Niestety wspomniane możliwość zmiany formy wykonywania kary ograniczenia wolności stosuje się wyjątkowo. Przepis wskazuje bowiem, że taka zamiana może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a sąd ma taką możliwość, a nie obowiązek. Kluczem jest zatem wykazanie w toku postępowania w przedmiocie zmiany formy wykonywania kary, że zachodzi taki szczególnie uzasadniony przypadek w Twojej sprawie.
Jak wystąpić o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności?
Jeżeli chciałbyś skorzystać ze wspomnianej możliwości, musisz złożyć wniosek do sądu wykonawczego. Będzie to sąd w okręgu, którego kara miałaby być wykonywana – najczęściej będzie sąd, który wydał wyrok w Twojej sprawie choć nie zawsze.
W tym wniosku koniecznie należy szczegółowo opisać na czym opierasz ów wniosek, tak aby sąd mógł wywnioskować, że Twoim konkretnym przypadku zachodzą szczególne okoliczności, koniecznie załącz na poparcie swoich twierdzeń dowody.
Zamiana odróbek na zastępczą karę pozbawienia wolności
Z takim wnioskiem nie należy zwlekać i należy go złożyć natychmiast gdy powstaną obiektywne przeszkody w wykonywaniu prac społeczny. Jeżeli bowiem nie będziesz wykonywać nałożonego na Ciebie obowiązku wykonywania prac społecznych jest bardzo prawdopodobne, że sąd rozpocznie z urzędu postępowania w przedmiocie zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności.
Zmiana formy wykonywania kary ograniczenia wolności – obrońca
W tego typu postępowaniach, jak w każdych innych z zakresu prawa karnego, czy też karnego wykonawczego, warto korzystać z usług profesjonalnego obrońcy w osobie radcy prawnego. Pomoże on dobrać odpowiednią argumentacje, sporządzi niezbędne pisma i będzie Cię reprezentował na sali sądowej. Oczywiście świadczymy usługi w tym zakresie, dlatego jeśli potrzebujesz pomocy w tego typu postępowaniu skontaktuj się z nami.
r.pr. Maciej Prostko
Inne treści związane z prawem karnym, które mogą Cię zainteresować:
WYPADEK SAMOCHODOWY – ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
ZATARCIE SKAZANIA A WYROK W ZAWIESZENIU
WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA KARNEGO
NAMAWIANIE DO SAMOBÓJSTWA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
KRADZIEŻ DRZEWA Z LASU – CZY GROZI NAM ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYRĄBANIE DRZEWA W LESIE?
NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
SKRÓCENIE KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
ROZPOWSZECHNIANIE NAGICH ZDJĘĆ LUB FILMÓW - ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
NIEZATRZYMANIE DO KONTROLI DROGOWEJ - PRZESTĘPSTWO I WYKROCZENIE
USTANOWIENIE OBROŃCY DLA ZATRZYMANEGO
WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
POSIADANIE NIEZNACZNEJ ILOŚCI NARKOTYKÓW - UMORZENIE POSTĘPOWANIA