Kradzież drzewa z lasu – czy grozi nam odpowiedzialność za wyrąbanie drzewa w lesie?

Nadchodzi zima, ceny opału są bardzo wysokie, część z nas może kusić perspektywa, że w pobliskich lasach jest wiele drzew, które nadałyby się na opał. Niektórzy również chcą zaoszczędzić na zakupie świątecznej choinki i kusi ich perspektywa „pozyskania” jej z pobliskiego lasu.

Czy mogę zabrać drzewo z lasu? Czy można ściąć drzewo w lesie?

Na to pytanie odpowiedź brzmi NIE! Pozyskiwanie drzewa z lasu, bez zgody jego właściciela – np. nadleśnictwa jest w Polsce czynem zabronionym, które stanowić może zarówno wykroczenie jak i przestępstwo. Nawet jeśli jesteś właścicielem lasu nie możesz samodzielnie pozyskiwać z niego drewna (jednak jest to temat na odrębny wpis).

Zgodnie z art. 290 § 1 Kodeksu karnego kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie podlega odpowiedzialności jak za kradzież. Zatem osoba, która wyrąbała drzewo w lesie np. w celu pozyskania go na opał lub jako choinkę świąteczną może za ten czyn trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Czy wyrąb drzewa w lesie to przestępstwo czy wykroczenie?

Nie zawsze jednak wyrąb drzewa w lesie w celu przywłaszczenie będzie stanowił przestępstwo. W niektórych przypadkach może stanowić mniejszy kaliber czynu zabronionego czyli wykroczenie. Zgodnie bowiem z art. 120 Kodeksu wykroczeń:

Kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza 800 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Zatem jeżeli wartość wyrąbanego drzewa nie przekracza tej kwoty odpowiedzialność będzie niższa i nie będzie stanowić przestępstwa.

Czy mogę zabrać powalone lub już wycięte drzewo z lasu?

Jak widzimy przepis Kodeksu wykroczeń jest nieco bardziej precyzyjny – z pozoru (o tym za chwilę). Stanowi nie tylko o samym wyrębie drzewa z lasu ale również o kradzieży lub przywłaszczeniu drzewa już wyrąbanego lub powalonego. Zatem jeżeli z lasu jedynie zabierzemy drewno o wartości niższej niż 800 zł również odpowiadamy jak za wykroczenie. Analizując treść tych przepisów z pozoru można przypuszczać, że zabranie drewna o wyższej wartości jest legalne.  Ale niech nas to nie zmyli, jeżeli wartość tego drewna będzie wyższa niż 800 zł wcale tak nie jest. Wtedy po prostu odpowiemy jak za zwykłą kradzież, za którą będzie nam grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Co grozi za wyrąb drzewa z lasu? Co grozi za kradzież drewna z lasu?

Wskazane powyżej przepisy nieprzypadkowo zostały wyodrębnione z przestępstwa „klasycznej kradzieży”. Zarówno przestępstwo jak i wykroczenie do przepisów określających odpowiedzialność karną za ten proceder posiadają dodatkowy przepis. W obu przypadkach bowiem sąd jest obowiązany do nałożenia od sprawcy na rzecz Pokrzywdzonego (np. właściwego nadleśnictwa) nawiązki w wysokości podwójnej wartości zabranego drzewa. Co więcej, w przypadku wykroczenia, jeżeli skradzionego drewna nie uda się odzyskać dodatkowo będziemy musieli zapłacić jego równowartość (łącznie zatem trzykrotność wartości drzewa). Warto o tym pamiętać jeżeli przyjdzie nam do głowy, że zabierając drewno z lasu zaoszczędzimy na opale lub świątecznej choince, w praktyce może się bowiem okazać, że zapłacimy znacznie więcej, a do tego poniesiemy odpowiedzialność karną, z możliwością kary pozbawienia wolności włącznie.

Jak się bronić w sprawie o kradzież drewna z lasu?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na pewno zawsze należy dobrze zbadać materiał dowodowy – być może oskarżyciel wcale nie dysponuje niezbitymi dowodami przeciwko nam. Ponadto nawet jeśli nasza wina nie budziłaby wątpliwości jest cały szereg okoliczności, który może wpływać zarówno na zaostrzenie jak i złagodzenie naszej odpowiedzialności karnej. Mogą również zajść przesłanki do warunkowego umorzenia postępowania. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego zawsze w takich sytuacjach warto zasięgnąć pomocy profesjonalnego radcy prawnego zajmującego się sprawami karnymi i wykroczeniowymi. 

Obrońca w sprawach o kradzież drewna z lasu

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej, obrońcy, w tego typu sprawie zapraszamy do kontaktu z nami. Zapoznamy się ze zgromadzonymi dowodami, pomożemy dobrać najlepszą linię obrony. Jeśli chcesz się z nami skontaktować dane znajdziesz tutaj.