WARUNKOWE ZWOLNIENIE Z ZAKŁADU KARNEGO
Skazanie na karę pozbawienia wolności nie musi oznaczać, osoba osadzona w zakładzie karnym spędzi w nim dokładnie tyle czasu co w orzeczonym wyroku. Istnieje możliwość zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.
Czym jest warunkowe przedterminowe zwolnienie?
Warunkowe zwolnienie jest instytucją prawną dotyczącą poddania sprawcy próbie. Polega na zwolnieniu z odbywania pozostałej do odbycia kary pozbawienia wolności. Pozwala ona osobie skazanej opuścić zakład karny przed wykonaniem całej kary. Wraz z udzieleniem warunkowego przedterminowego zwolnienia sąd poddaje sprawcę próbie przez okres od 2 do 5 lat (przy czym w niektórych przypadkach może być dłuższym, a nawet dożywotni). Na ten czas mogą, i zwykle są, nakładane na Skazanego obowiązki, których musi przestrzegać, aby decyzja nie została odwołana. Szczegółowe regulacje w tym zakresie znajdują w art. 77-82 Kodeksu karnego oraz, w kontekście proceduralnym, w art. 159-163 Kodeksu karnego wykonawczego.
Kto może wystąpić o warunkowe przedterminowe zwolnienie?
Z wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie może wystąpić:
- Skazany
- Obrońca skazanego
- Dyrektor zakładu karnego
- Sądowy kurator zawodowy
- Prokurator
Gdzie złożyć wniosek o warunkowe zwolnienie?
Wniosek kieruje się do sądu penitencjarnego, - tj. sądu okręgowego właściwego miejscowo dla miejsca osadzenia, który to sąd rozstrzygnie w sprawie podczas posiedzenia (tzw. wokandy) w zakładzie karnym.
Po jakim okresie w więzieniu można ubiegać się o warunkowe zwolnienie?
Kiedy można wystosować wniosek o warunkowe zwolnienie z odbycia reszty zależy od treści wyroku karnego, orzeczonej kary i kilku innych czynników. W większości przypadków o warunkowe zwolnienie można ubiegać się po odbyciu połowy kary pozbawienia wolności. Przykładowo jeżeli orzeczona kara wynosi 3 lata pozbawienia wolności to o warunkowe zwolnienie można się ubiegać po odbyciu 1 roku i 6 miesięcy kary pozbawienia wolności. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki, które zaostrzają ten termin:
- Skazanego na karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 25 lat można warunkowo zwolnić po odbyciu co najmniej 15 lat kary.
- Skazanego za przestępstwo popełnione w warunkach recydywy (art. 64 § 1 Kodeksu karnego) można warunkowo zwolnić po odbyciu 2/3 kary.
- Skazanego za przestępstwo popełnione w warunkach multirycedywy (art. 64 § 2 i 64a Kodeksu karnego) lub wobec sprawcy, który uczynił sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu lub je popełniał w ramach zorganizowanej grupy przestępczej (art. 65 Kodeksu karnego), można warunkowo zwolnić po odbyciu ¾ kary.
- Skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można warunkowo zwolnić, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, po odbyciu 30 lat kary pozbawienia wolności, chyba że w wyroku skazującym zaostrzono tą granicę (możliwe jest całkowite pozbawienie prawa do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie).
Jakie są podstawy udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia?
Należy przy tym pamiętać, że zasadą jest odbywanie kary do tzw. dzwona czyli w całości. Instytucja warunkowego przedterminowego zwolnienia jest odstępstwem od tej zasady. Sąd może ale wcale nie musi z niej skorzystać.
Oprócz konieczności odbycia wskazanego powyżej okresu kary pozbawienia wolności niezbędne jest spełnienia dodatkowych przesłanek. Są one wprost określone w art. 77 § 1 Kodeksu karnego, który to stanowi: Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wymienione powyżej przesłanki są ocenne, to po stronie składającego wniosek ciąży obowiązek przekonania sądu, że w jego konkretnym przypadku one zachodzą. I tu dochodzimy do kluczowego pytania:
Jak przekonać sąd do udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia?
Częstym błędem po stronie skazanych jest występowanie o zastosowanie wobec nich tej instytucji bez uprzedniego rzetelnego przygotowania. Na każdej wokandzie w zakładzie karnym staje od kilku do kilkunastu osadzonych i niemal każdy z nich twierdzi, że zrozumiał, że to co zrobił jest złe, bardzo żałuje i więcej tego nie zrobi. Sąd najprawdopodobniej uzna to za puste frazesy. Same tego typu gołosłowne deklaracje to zdecydowanie za mało. Należy pamiętać, że przy negatywnym postanowieniu sądu o kolejne warunkowe przedterminowe zwolnienie skazany może się ubiegać dopiero po upływie 6 miesięcy, a w poważniejszych przypadkach aż po roku dlatego do złożenia skutecznego wniosku trzeba się bardzo dobrze przygotować.
Należy pamiętać, że przy samodzielnym złożeniu wniosków, opinia z zakładu karnego w przedmiocie zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia jest najczęściej negatywna, co już na samym wstępie stawia skazanego w trudnym położeniu.
Z mojego doświadczenia w tego typu postępowaniach wynika jednoznacznie, że najlepiej przygotowywać się do złożenia tego typu wniosku w zasadzie od pierwszych dni w zakładzie karnym. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie są wtedy gdy z wnioskiem wystąpi dyrektor zakładu karnego jednak o to bardzo ciężko.
Aby dać sobie jak największe szanse na uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia należy się jak najbardziej wyróżniać, podejść do sprawy rzetelnie, może trochę niestandardowo. Przykładowy katalog kroków, które możemy podjąć:
- Sumiennie spełniaj wszystkie dodatkowe świadczenia nałożone na Ciebie przez sąd w wyroku skazującym, za wszelką cenę spłacaj grzywny, nawiązki, czy też świadczenie na rzez Funduszu
- Warto angażować się we wszelkie możliwe aktywności w tym programy resocjalizacyjne i terapeutyczne (zwłaszcza jeżeli przestępstwo zostało popełnione w związku z uzależnieniem)
i kulturalne - Jeżeli jest taka możliwość podejmij pracę, najlepiej poza zakładem karnym, ewentualnie w samym zakładzie karnym.
- Należy unikać wdawania się we wszelkie konflikty z innymi osadzonymi czy też pracownikami zakładu karnego.
- Absolutnie nie angażuj się tzw. podkulturę więzienną.
- Dbaj o to, aby uzyskiwać nagrody i za wszelką cenę unikaj kar w toku odbywania kary.
- Podejmij starania celem pojednania się z pokrzywdzonym przestępstwem np. przeproś go.
- Zadbaj o to, aby móc wskazać miejsce, w którym możesz zamieszkać po opuszczeniu zakładu karnego, najlepiej aby było poparte pisemną deklaracją osoby uprawnionej do lokalu.
- Zadbaj o to, aby uzyskać promesę zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego.
- Postaraj się o poręczenie ze strony autorytetów lokalnych i/lub organizacji pozarządowych.
Ponadto, na samo posiedzenie, warto przygotować sobie dobre wystąpienie, Sąd skazanemu udzieli głosu, warto aby miał do powiedzenia coś co nie będzie pustym frazesem.
Co po warunkowym zwolnieniu?
Jeżeli Sąd przychyli do wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie, a prokurator nie będzie mu się sprzeciwiał skazany opuszcza Zakład karny tego samego dnia. Jeżeli zaś prokurator wyrazi na posiedzeniu sprzeciw, wówczas ma on 7 dni na złożenie zażalenia. Jeżeli tego nie uczyni skazany opuści więzienie po 7 dniach, a w przypadku złożenia zażalenia po utrzymaniu w mocy postanowienia przez Sąd II instancji.
Po wyjściu na wolność Skazany powinien w ciągu 7 dni zgłosić się do sądowego kuratora zawodowego, a następnie zgłaszać się do niego w określonych przez niego terminach. Ponadto przez cały okres próby skazany nie może zmieniać miejsca stałego pobytu bez zgody sądu. Oczywiście niezbędne jest przez cały okres próby sumienne wykonywania wszelkich nałożonych przez Sąd w postanowieniu obowiązków np. podjęcia zatrudnienia, uczestnictwa w terapii, powstrzymywania się od spożywania alkoholu itp.
Należy przy tym pamiętać, że jeżeli Skazany nie będzie się stosował do nałożonych nań obowiązków lub jeżeli będzie wdawał się w dalsze konflikty z prawem postanowienie o warunkowym przedterminowym zwolnieniu może zostać odwołane. Jeżeli Skazanemu uda się bez przeszkód zakończyć okres próby kara będzie uważana za odbytą wraz z chwilą opuszczenia więzienia.
Obrońca w sprawach o warunkowe przedterminowe zwolnienie
Postępowania w przedmiocie warunkowego przedterminowego zwolnienia są bardzo częste jednakże zdecydowana większość z nich kończy się odmową zastosowania tej instytucji. Właściwy dobór argumentacji, odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Dlatego warto w tego typu postępowaniach korzystać z profesjonalnego wsparcia obrońcy w osobie radcy prawnego lub adwokata. Nasza Kancelaria posiada bogate doświadczenie w tego typu postępowaniach i możemy pochwalić się sukcesami w tej materii. Świadczymy taką usługę na terenie całej Polski. Dlatego jeżeli Ty lub Twój bliski potrzebuje pomocy w zakresie warunkowego przedterminowego zwolnienia zachęcamy do kontaktu.
Inne treści związane z prawem karnym, które mogą Cię zainteresować:
ZMIANA PRAC SPOŁECZNYCH NA GRZYWNĘ
WYPADEK SAMOCHODOWY – ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
ZATARCIE SKAZANIA A WYROK W ZAWIESZENIU
WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA KARNEGO
NAMAWIANIE DO SAMOBÓJSTWA – ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
KRADZIEŻ DRZEWA Z LASU – CZY GROZI NAM ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WYRĄBANIE DRZEWA W LESIE?
NARUSZENIE NIETYKALNOŚCI CIELESNEJ
SKRÓCENIE KARY OGRANICZENIA WOLNOŚCI
ROZPOWSZECHNIANIE NAGICH ZDJĘĆ LUB FILMÓW - ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA
NIEZATRZYMANIE DO KONTROLI DROGOWEJ - PRZESTĘPSTWO I WYKROCZENIE
USTANOWIENIE OBROŃCY DLA ZATRZYMANEGO
WARUNKOWE PRZEDTERMINOWE ZWOLNIENIE
POSIADANIE NIEZNACZNEJ ILOŚCI NARKOTYKÓW - UMORZENIE POSTĘPOWANIA